Dell Vostro 3350 to laptop który mam dzisiaj przyjemność opisać. Kupiłem go w zasadzie dla swojej żony bo jej stary laptop nie dawał już rady nawet z kilkoma stronami w Firefoxie. Laptop którego szukałem miał być nieduży, lecz zapewniać przyzwoitą wydajność nawet w prostych grach - oczywiście to założenie dla mnie.
Po przeglądnięciu zasobów wyszukiwarek i allegro zdecydowałem się na ww. model.
Oto krótka charakterystyka podzespołów ułożona według priorytetów:
- matowa matryca LED o rozmiarze 13,3″ i rozdzielczości 1360 x 768
- pamięć RAM 8GB DDR3 1333 MHz
- procesor Intel Core i5-2450M
- grafika ATI 6490M 1GB RAM
- 500GB dysk 7200 RPM
- aluminiowa obudowa
- klawiatura odporna na zalanie
- wydajna rozszerzona bateria
Dokładna specyfikacja znajduje się oczywiście na stronie Dell Vostro 3350.
Jakie są moje wrażenia z użytkowania tego laptopa? Postaram się na to pytanie odpowiedzieć w kilku zdaniach.
Obudowa
Wykonana jest z aluminium i sprawia wrażenie solidnej. Po dłuższym użytkowaniu stwierdzam, że rzeczywiście tak jest ale prawdziwą opinię będę mógł wydać po co najmniej rocznym użytkowaniu laptopa. Obudowa nie trzeszczy ani nie skrzypi, górna pokrywa zamyka się lekko i nie trzeba się siłować by ja otworzyć. Jedną z wielkich zalet obudowy jest to, że nie widać na niej każdego odcisku palca - pod tym względem jest świetnie.
Dużą uwagę przykładałem do zawiasów - w poprzednim laptopie żony dwa razy zostały one urwane. W Vostro porusza się jedynie klapa co mam nadzieję zminimalizuje ryzyku uszkodzeń. Gdy poruszamy klapą jest małe wrażenie bezwładności, lekkiego chybotania - ciężko mi to opisać. Z pewnością zawiasy nie są zrobione tak idealnie jak w moim poprzednim firmowym laptopie: Lenovo ThinkPad 410 te zawiasy będę wspominał bardzo mile.
Ekran
Jak już pisałem wcześniej laptop ma wielkość ekranu 13,3’ i potrzeba kilku dni aby przyzwyczaić się do mniejszego ekranu. Obraz nie jest jakość specjalnie jasny - widziałem i używałem jaśniejsze - tu można by matrycę poprawić. Co do kątów widzenia to nie zauważyłem jakichś specjalnych problemów.
Kolory są w porządku jednak na moim stacjonarnym dość leciwym już monitorze z matrycą IPS NEC 20WGX2 jest zdecydowanie ładniejszy.
Nie mogę się jednak przyzwyczaić do widoczności pikseli - jak dla mnie są widoczne - czyżby zbyt słabo upakowane?
Codzienne użytkowanie
Laptop posiada dosyć żwawy procesor Intel Core i5 i 8GB ramu. W połączeniu z dosyć żwawym dyskiem dostajemy całkiem wydajnego laptopa. System operacyjny (zainstalowany Windows 7 x64) startuje szybko i bardzo szybko przechodzimy do ekranu logowania. Laptop dosyć dobrze radzi sobie z wieloma kartami otwartymi w Chrome czy Firefox.
Świetnie natomiast działa i wygląda klawiatura. Jest to typ wyspowy z podświetleniem - są trzy tryby podświetlenia (wyłączone, podświetlnenie słabe, podświetlenie mocne). Działa ono również bardzo intuicyjnie - gdy nieużywamy chwilę laptopa wyłącza się, gdy tylko dotkniemy klawisz od razu podświetla się.
Minusem natomiast jest dosyć częste właczanie się wiatraka - nawet podczas przeglądania stron www.
Gry
Jak sami wiecie mobilne karty graficzne nie są demonami szybkości - jednakże na ATI 6490M z 1GB RAM można zagrać w najniższych detalach w gry komputerowe. Osobiście miałem przyjemność grać w: Cywilizację 5, Diablo 3 i Torchlight 2. Cywilizacja trochę przymulała ale dało się grać, w Diablo 3 jak najbardziej można grać natomiast Torchlight 2 można odpalić na maksymalnych ustawieniach.
Multimedia
W stacjonarnym komputerze mam kartę graficzną Nvidia i bałem się trochę romansu z ATI. Obawy okazały się prawdziwe - odtwarzanie filmów i seriali w formacie avi i mkv było problematyczne. Oczywiście winny okazał się odtwarzacz - finalnie wszystko najlepiej odtwarzane jest w KMPlayer. Poprzednie programy (VLC i Media Player Classic) okropnie zamulały odtwarzany materiał. Po zmianie odtwarzacza na KMPlayer wszystkie materiały, nawet 1080p odtwarzane są płynnie.
Bardzo fajną sprawą jest połączenie HDMI i karty graficznej, natychmiast po podłączeniu komputera do telewizora dźwięk jest do niego transmitowany. Upraszcza to zdecydowanie użytkowanie i konfigurację.
Bateria
W opisywanym laptopie zastosowana jest powiększona ośmiokomorowa bateria o pojemności 80Wh. Przy włączonym trybie zarządzania energią **Balanced **laptop wytrzymuje około 4 godzin (www, Youtube). Nie sprawdzałem jeszcze wytrzymałości przy graniu.
Podsumowanie
Laptopa kupiłem za 2749 -5% cashback z Alior Sync czyli za ~ 2611 zł co jest bardzo dobrą ceną. Z laptopa jestem zadowolony i zdecydowanie kupiłbym go jeszcze raz.
Poniżej kilka zdjęć ze strony Dell.