W Brnie mam przyjemność mieszkać już prawie dwa miesiące - swoją przygodę z IBM w Brnie rozpocząłem dokładnie 16.07.2009. Od tamtego czasu zdążyłem zaaklimatyzować się już w mieście, w pracy również idzie mi dobrze (tak mi się wydaje 🙂 ) i w związku z tym chciałem podzielić z Wami swoimi przemyśleniami, uwagami i mam nadzieje cennymi radami.
Mieszkanie
Z mieszkaniem w Brnie nie jest strasznie łatwo - oto moje uwagi dla szukających mieszkania:
- Ja miałem wielkie ułatwienie ponieważ agencja rekrutacyjna (Natek) posiada własne mieszkanie w Brnie do którego można bez problemu się wprowadzić (oczywiście jeżeli będziesz pracował dla Natek). Po wypakowaniu się w tymczasowym mieszkaniu pierwszą rzeczą oczywiście po kontakcie z żoną było rozpoczęcie szukania mieszkania. Niestety chwile zajęło mi znalezienie odpowiednich słów kluczowych do wyszukiwarki. Najlepiej wyszukiwać po frazie brno byty pronájem
- Bardzo dobra strona dzięki, której ja znalazłem mieszkanie http://bezrealitky.cz . Jest to strona na której nie znajdziemy ogłoszeń z agencji nieruchomości.
- Pierwszy zrzut pokazuje ustawienia do wyszukania mieszkana z głównej strony.
![Bezrealitky strona główna]2]
Dla więkoszości osób będą to jednak niewystarczające kryteria wyszukiwania. Ja osobiście szukałem mieszkania w pełni umeblowanego więc użyłem wyszukiwania zaawansowanego które dostępne jest pod adresem http://www.bezrealitky.cz/vyhledat z następującymi ustawieniami
Można jeszcze znaznaczyć jakiej wielkości mieszkania szukamy (1+KK czy inne). Aby wybrać mieszkanie umeblowane wybieramy w polu Zařízený: Vybaven****ý dla mieszkania częściowo umeblowanego wybieramy částečné.
- Kolejna stroną na której można znaleźć ciekawe ogłoszenia o mieszkaniach to www.seznam.cz. Jest to duży czeski portal podobnie jak nasz onet, wp czy interia. Oto odnośnik do wyszukiwarki http://byty-reality.sbazar.cz/prodej-pronajem-vymena-byty/prodam-koupim-aukce.html.
- Dla osób nieznających języka czeskiego dobrym rozwiązaniem jest użycie tłumaczenia online dostępnego na stronie http://translate.google.com. Jako źródło wpisujemy pożądaną stronę i voila 🙂 . Translator googla działa dosyć dobrze, myślę, że lepiej ustawić sobie tłumaczenie z czeskiego na angielski niż na polski.
- Strony agencji nieruchomości - po wpisaniu w wyszukiwarkę brno byty pronájem ukaże nam się również wiele stron z mieszkaniami z agencji nieruchomości. Osobiście nie szukałem mieszkania przy użyciu agencji nieruchomości ponieważ w przypadku Brna większość pobiera opłatę za wyszukanie mieszkania w wysokości jednego czynszu. Samo rozwiązanie jest ok dla agencji, niestety dla osób szukających mieszkania na początek wydanie 3 opłat za czynsz gdzie przykładowo czynsz wynosi 10000 koron miesięcznie (1 x czynsz dla agencji + 1x czynsz za miesiąc bieżący i 1x czynsz jako zabezpieczenie za mieszkanie) może być trudne.
- Bardzo dobrym rozwiązaniem w IBM jest forum użytkowników. Na forum prawie codziennie pojawiają się różne oferty mieszkań do wynajmu i większośc jest dostępna od pracowników IBM i często bez opłat dla agencji.
Komunikacja
Jeżeli posiadasz samochód musisz pamiętać o wykupieniu winiety jeżeli samochód będzie podróżował po autostradach czy drogach szybkiego ruchu - źródło. Osobiście zapewne wykupię winietę roczną za 1000 koron, ale to dopiero w listopadzie / grudniu. Odnośnie poruszania się samochodem po Brnie nie mogę Wam za dużo powiedzieć, bo czekam na przenosiny żony do Brna i wtedy będę mógł powiedzieć więcej. Póki co napiszę o kumunikacji miejskiej.
- Komunikacja miejska. W Brnie komunikacja jest bardzo dobrze rozwinięta ale tak chyba jest w każdym większym mieście. Można podróżować tramwajem bądź trolejbusem. Aktualny rozkład jazdy dostępny jest po angielsku pod adresem http://www.dpmb.cz. Do IBM jeżdzą dwa tramwaje - linia 12 i 13, które przejeżdżają przez główne części miasta. Co do trolejbusów niestety nie mogę się wypowiedzieć bo nie miałem przyjemności ich używać.
- Pociągi. Do planowania podróży pociągiem warto użyć strony http://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusy/spojeni/- wersja angielska działa bardzo dobrze. Jeżeli planujemy podróż z Polski do Czech na stronie pkp wyszukiwanie połączeń działa również bardzo dobrze.
Konto w banku
Jak w niemal każdej pracy w IBM konieczne jest posiadanie konta w banku. Osoboście korzystam z darmowego dla pracowników Natka konta w banku Komerční banka. Znacznie lepszym wyborem w przypadku bezpośrednich pracowników IBM jest założenie sobie konta w banku Raiffaisen z bardzo prostego powodu. Otóż posiadając konto w Raiffaisen wypłatę otrzymujemy 8 bądź dziewiątego każdego miesiąca - ja niestety muszę czekać tydzień dłużej.
Telefon
W Czechach dostępni operatorzy to: Vodafone, O2 i T-Mobile. W IBM większość osób posiada telefony w sieci Vodafone - dlaczego? W sumie to nie ma jakiejs specjalnej przyczyny, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Telefon a raczej kartę sim najlepiej kupić w Czechach zaraz po przyjeździe bo opłaty za roaming mogą być ogromne. A co gorsze właśnie na samym początku telefon jest bardzo często używany na przykład do szukania mieszkania.